Błądzenie umysłu podczas medytacji? Oto trzy wskazówki eksperta, które pozwolą Ci wrócić na właściwe tory

Udostępnij

Włączyłeś swoją aplikację do medytacji. Stajesz się zen. W następnej chwili: czy wyłączyłem żelazko? Czy skończyło mi się mleko? Czy odpisałem na SMS-a mojej siostrze? Yep, jeśli znajdziesz swój umysł wędrujący podczas medytacji, nie jesteś sam.

Kiedy twoja lista zakupów unosi się do twojej porannej medytacji, istnieją proste sposoby, aby wrócić na tor. Mandy Millan, założyciel korporacyjnej firmy wellbeing FLO Wellbeing, mówi, że pierwszym krokiem jest bycie miłym dla siebie. "To wspaniałe, że zauważyłeś, że twój umysł wędruje podczas medytacji", mówi Mandy. "Oznacza to, że jesteś świadomie obudzony i będziesz tylko lepszy w tym. Nadal obserwuj swoje myśli i zauważaj, jeśli twój umysł wędruje".

Ważne jest, aby nie postrzegać swojej wędrówki umysłu podczas medytacji jako "błędu". "Podczas pierwszego rozpoczęcia większość ludzi czuje, że popełnia błędy, ponieważ ich umysł stale wędruje", mówi Mandy. "Jednak to właśnie w tym tkwi prawdziwa magia. Jesteś swoim własnym obserwatorem", mówi. "Stopniowo te myśli spowolnią się dzięki medytacji. To następnie odegra się w twoim codziennym życiu i będziesz miał kontrolę nad wyborem swoich myśli dzień po dniu. To jest bardzo potężne!"

Oddychaj - Po pierwsze, skup się z powrotem na swoim oddechu. "Połącz się ze swoim głębokim oddechem" - radzi Mandy. "Zauważ, jak wypełnia ciało. Spróbuj przełączyć swój umysł na to powolne, stałe tempo przepływu oddechu".

Poczuj - "Zauważ swoje ciało siedzące lub leżące. Rozpoznaj każdy kontakt skóry z otoczeniem. Odczuj wszelkie fizyczne doznania. Zauważ wszelkie napięcia i oddychaj do tych obszarów".

Słuchaj - "Połącz się z dźwiękami, które wprowadzają cię w obecną chwilę", radzi Mandy. Yep, nawet jeśli jest to hałas budowy na zewnątrz. Cokolwiek pomaga ci połączyć się z teraźniejszością.

Bardziej ogólnie, istnieje kilka wspólnych bloków potknięć, które ludzie napotykają podczas praktykowania medytacji. "Upewnij się, że ustawiasz realistyczne oczekiwania", mówi Mandy. "Poznanie siebie lepiej i zdobycie panowania nad własnym umysłem może zająć trochę czasu. To tak jak z nowym sportem! Bądź cierpliwy wobec siebie".

Ważne jest również, aby, podobnie jak w przypadku nowego sportu, być konsekwentnym w swojej praktyce. "Mózg jest jak każdy inny mięsień w ciele, w tym sensie, że rzeczywiście trzeba go trenować, aby go wzmocnić. Naprawdę musisz trenować swój umysł, aby stać się zdyscyplinowanym". Więcej praktyki oznacza, że nie znajdziesz swojego umysłu wędrującego podczas medytacji tak często - i zauważysz go bardziej, kiedy to zrobi.

Spróbuj tej krótkiej medytacji

Jeśli chcesz prostego sposobu na zresetowanie się podczas stresującego dnia pracy, krótka medytacja może zrobić sztuczkę. "Opuść biuro i usiądź na zewnątrz w naturze", mówi Mandy. "Siedź cicho przez kilka minut i przynieś swoją uwagę do swojego oddechu. Skup się na tym, gdzie oddech jest najbardziej widoczny, być może w nosie, klatce piersiowej lub brzuchu. Zauważ dźwięki wokół ciebie, które wciągają cię w obecną chwilę. Za każdym razem, gdy umysł wędruje, po prostu zauważ to i cierpliwie wróć do oddechu. Ta praktyka wzmacnia nasz mięsień uwagi, jak również naszą zdolność do zauważania, ale pomaga nam nie dać się złapać w nasz wędrujący umysł. Wystarczy zrobić pięć minut dziennie, aby zacząć odczuwać pewne korzyści."

Chcesz zacząć? Możesz posłuchać jednej z medytacji FLO Wellbeing tutaj. Da ci to tyle samo skupienia, co twoja poranna podwójna shot latte.

Keen wzmocnić swoje ciało, jak również umysł? Dowiedz się, dlaczego nie powinieneś bać się treningu siłowego tutaj

O Mandy

Mandy jest założycielką FLO Wellbeing i od piętnastu lat praktykuje i uczy pilatesu oraz medytacji. FLO Wellbeing to australijska firma zajmująca się wprowadzaniem ruchu i mindfulness do miejsca pracy poprzez grupowe sesje pilates, jogi i mindfulness, a także edukację poprzez dostosowane do potrzeb warsztaty i rekolekcje.