Co to znaczy, że masz apetyt na słodycze?

Udostępnij

Czy masz ochotę na słodycze lub tłuste potrawy? Czy jesz dużo śledzi? Czy w nocy śni Ci się makaron? Twoje ciało może próbować powiedzieć Ci coś, z czego być może nawet nie zdajesz sobie sprawy. Chociaż pragnienie konkretnego pokarmu może być normalne, nie jest to znak, że nie starasz się wystarczająco mocno. Stałe lub nadmierne łaknienie na konkretny pokarm może wskazywać na złą dietę lub inne problemy zdrowotne. Aby ułatwić Ci zadanie, wymieniłam najczęstsze zachcianki i ich możliwe przyczyny.

TŁUSZCZE: Fast foody, jajka, orzeszki, chipsy, a także kiełbaski.

Może to oznaczać, że Twój organizm potrzebuje kalorii. Tłuszcz to bomba energetyczna. Jeden gram tłuszczu może nieść aż 9 kcal. (W porównaniu z 1 g białka lub węglowodanów jest to 4 kcal). Być może nie dostarczasz wystarczającej ilości kalorii do podtrzymania podstawowych procesów życiowych (PPM). Twój organizm potrzebuje po prostu więcej energii. Nie wolno schodzić poniżej PPM, nawet jeśli jesteś na programie odchudzającym. Jak obliczyć wymagane spożycie kalorii? Ten kalkulator jest niezawodnym i łatwym sposobem na obliczenie spożycia kalorii. (Chcę podkreślić, że odnosimy się do podstawowej przemiany materii (PPM), która odnosi się do ilości kalorii, która nie uwzględnia aktywności fizycznej.

Chęć jedzenia tłustych potraw może być również oznaką problemów hormonalnych, zwłaszcza u kobiet. Tłuszcz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układów hormonalnych. Jeśli masz inne objawy, takie jak drażliwość, przewlekłe zmęczenie lub trądzik, najlepiej skonsultować się z endokrynologiem.

Zwróć też uwagę na wapń - być może Twój apetyt na tłuste potrawy wynika z jego niedoboru. Wapń można znaleźć w sardynkach i migdałach, serach, maku, sezamie, jarmużu i roślinach strączkowych.

SŁONE PRODUKTY

Apetyt na sól może oznaczać odwodnienie organizmu. Jak możemy sprawdzić czy pijemy wystarczająco dużo? Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy pijesz wystarczająco dużo, jest przyjrzenie się kolorowi moczu. Słomkowy kolor moczu oznacza, że wszystko jest w porządku. Ciemny kolor moczu może wskazywać, że pijemy zbyt mało wody. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na ten temat.

SŁOMKI

To może być interpretowane jako kilka rzeczy. Po pierwsze, odnosi się do zbliżającego się okresu. Jest to coś, z czym kobiety są bardzo dobrze zaznajomione. Ponieważ zwiększa produkcję serotoniny, hormonu szczęścia, czekolada jest Twoim najlepszym przyjacielem.

Mogą też istnieć inne powody, takie jak:

  • Niedobór chromu - Zaleca się włączenie do diety produktów takich jak drożdże, zboża i kakao, a także suche nasiona roślin strączkowych i jajka.
  • Zaburzenia poziomu cukru we krwi - Ważne jest, aby zwiększyć częstotliwość posiłków i unikać produktów o wysokim glikemicznym (co to wszystko znaczy?). Odsyłam Was do herbaty z morwy białej, która ustabilizuje poziom cukru.
  • Insulinooporność to stan, który sprawia, że czujemy się zmęczeni i głodni, szczególnie jeśli mamy ochotę na słodycze.
  • Poziom kortyzolu (hormonu stresu) jest wyższy niż normalnie. Może to być spowodowane przewlekłym stresem, brakiem snu, ćwiczeń lub głodem. Zachcianki kortyzolowe mogą być nadmierne i przejawiać się zarówno w słodyczach, jak i słonych produktach.

węglowodany (makarony, pieczywo, kasze)

Niedobór tryptofanu może prowadzić do ciągłej ochoty na pokarmy wysokowęglowodanowe. Jest to aminokwas, którego nie potrafimy sami wytworzyć, więc musimy go dostarczyć poprzez dietę. Tryptofan odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego i innych układów. Aminokwas ten jest przekształcany przez organizm do hormonu szczęścia (serotoniny), więc jego niedobór może objawiać się spadkiem nastroju, drażliwością lub bezsennością, brakiem motywacji, a nawet odstawieniem leków. Dobrym źródłem tryptofanu są pestki dyni, biała fasola, soja, jaja, otręby i cielęcina.

Powinieneś rozważyć, ile węglowodanów dostarczasz sobie w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli masz na nie ochotę wieczorem. Może się to zdarzyć osobom, które pomijają śniadanie lub jedzą śniadanie białkowo-tłuszczowe. Nie możesz zmienić tego, co jadłeś na śniadania węglowodanowe (płatki, kasza gryczana lub kanapki), jeśli dobrze sobie radziłeś.

 

Zdrowa dieta to nie tylko kalorie, węglowodany i tłuszcze w odpowiednich ilościach, ale także inne czynniki, takie jak słuchanie swojego ciała. Wybierając jadłospis, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby żywieniowe. Nigdy nie powinieneś ignorować sygnałów, które wysyła ci twoje ciało. Często są one ważniejsze niż to, co myślisz.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz