Czyste odżywianie

Udostępnij

Co właściwie oznacza "czyste odżywianie" i czy warto spróbować?

Czyste odżywianie jest często wymieniane w artykułach informacyjnych i pojawia się na Instagramie. Jednak możesz się zastanawiać - co to tak naprawdę znaczy?

Zamieszanie wynika z tego, że tak naprawdę nie ma ścisłej definicji czystego odżywiania. Termin ten ma tendencję do bycia używanym w bardziej uniwersalny sposób w odniesieniu do zdrowej diety. "Definicja czystego odżywiania będzie się różnić w zależności od osoby, ale ogólnie opiera się na spożywaniu całych pokarmów i unikaniu przetworzonej żywności" - mówi dietetyk Shannon Young. "Oznacza to spożywanie głównie owoców, warzyw, chudych białek, pełnych ziaren i zdrowych tłuszczów oraz ograniczanie wysoko przetworzonych przekąsek, słodyczy i innej pakowanej żywności". Shannon dodaje jednak, że niektóre warianty diety mogą obejmować wykluczenie glutenu, zbóż i nabiału lub spożywanie wyłącznie surowej żywności. Zasadniczo jest to dość elastyczny termin.

Podczas gdy termin "czyste odżywianie" jest nieco wyszydzany w dzisiejszych czasach, ostatecznie dieta oparta na całej żywności powinna zawsze być złotym standardem - niezależnie od tego, jakich konkretnych "zasad" przestrzegasz. "Prawdziwe jedzenie jest pełne antyoksydantów i składników odżywczych, a spożywanie diety bogatej w odżywcze, nieprzetworzone pokarmy ochroni przed przewlekłymi chorobami" - wyjaśnia Shannon. "Jedzenie diety złożonej głównie z mocno przetworzonej żywności, zawierającej dodatki i konserwanty, może skutkować nadmierną ilością kalorii, cukru, tłuszczu i sodu. Mogą one negatywnie wpływać na nasz organizm i odgrywać rolę w rozwoju otyłości, cukrzycy, nadciśnienia i niektórych rodzajów raka."

Mówiąc to, nie ma potrzeby, aby mieć podejście "wszystko albo nic" do jedzenia czystego. Jeden konserwant nie zrujnuje całkowicie twojej diety. "Chodzi o rozważenie swojego ogólnego wzorca żywieniowego i osiągnięcie zdrowej równowagi między konsumpcją świeżych produktów i produktów przetworzonych" - radzi Shannon. "Ważne jest, aby spojrzeć na swoją ogólną jakość diety. Jeśli masz dietę o wysokiej zawartości przetworzonej żywności, która wykorzystuje wiele dodatków i konserwantów, wtedy będziesz na wyższym ryzyku szkodliwych skutków ubocznych. Jesteś również narażony na brak niezbędnych witamin i minerałów znajdujących się w świeżych produktach."

Czy dodatki są rzeczywiście złe?

Powinieneś dążyć do spożywania dużej ilości pełnowartościowych pokarmów, jednak nie wszystkie dodatki są złą wiadomością. "Podczas gdy niektóre dodatki do żywności zostały powiązane z dość przerażającymi efektami ubocznymi, istnieje wiele innych, które mogą być bezpiecznie spożywane jako część zdrowej diety", mówi Shannon.

"Food Standards Australia New Zealand (FSANZ) jest odpowiedzialny za zatwierdzenie, które dodatki do żywności są dozwolone w australijskiej żywności. Wszystkie dodatki do żywności stosowane w Australii przechodzą ocenę bezpieczeństwa, która obejmuje rygorystyczne testy, zanim zostaną zatwierdzone. Wiele dodatków do żywności stosowanych przez przemysł spożywczy występuje również naturalnie w żywności, którą ludzie jedzą na co dzień."

Jak zacząć jeść czysto?

Jeśli rzeczywiście chcesz przeorganizować swoją dietę i uzyskać więcej dobroci w, Shannon mówi, że podstawowe zasady to:

Jedz...

 • Dużo owoców i warzyw, abyś otrzymał wystarczającą ilość błonnika, witamin i minerałów
 • Chude białko i złożone węglowodany w każdym posiłku
 • 2-3 porcje zdrowych tłuszczów dziennie
 • Produkty organiczne, jeśli to możliwe
 • Pij 2-3 litry wody każdego dnia

Ograniczaj...

 • Nadmiernie przetworzoną żywność
 • Sztuczne słodziki
 • Słodkie napoje
 • Alkohol
 • Dodatki chemiczne i konserwanty
 • Tłuszcze nasycone i trans
 • Żywność o dużej zawartości kalorii bez wartości odżywczych

Nie ma potrzeby, aby zmieniać każdą rzecz w swojej diecie na raz, wystarczy dokonać mądrych zamian tam, gdzie to możliwe.

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że wiele przetworzonych produktów spożywczych zawiera duże ilości dodanych cukrów, więc po przejściu na dietę pełnowartościową mogą pojawić się zachcianki na cukier. Chcesz stłumić te zachcianki? "Nie pomijaj posiłków i upewnij się, że zawierasz pokarmy o niskim IG i wysokiej zawartości białka, aby ustabilizować poziom cukru we krwi", radzi Shannon. "Odwodnienie może być często mylone z głodem cukru. Jeśli czujesz, że nadchodzi głód, wypij dużą szklankę wody, a następnie ponownie oceń, czy nadal masz ochotę na cukier".

Podczas gdy termin czyste odżywianie może być nadużywany, to naprawdę chodzi tylko o uzyskanie więcej dobroci w diecie. Ostatecznie jest to coś, z czym wszyscy możemy się dogadać - niezależnie od tego, jaką etykietę na to nałożysz.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz