Dlaczego ćwiczenia nie przeciwdziałają siedzeniu

Udostępnij

Uderzamy na siłownię lub udajemy się na zajęcia jogi i uważamy, że jesteśmy zdrowi i dostajemy nasze ćwiczenia na cały dzień. Ale czy to wystarczy?

Badania wykazały, że kiedy siedzimy przez długi czas w pracy, jesteśmy narażeni na przedwczesną śmierć i prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, bez względu na to, jak dużo ćwiczeń wykonujemy! Nawet jeśli intensywnie trenujesz, jeśli przez resztę czasu nie masz ruchu, negatywne skutki siedzenia nadal mogą wpływać na Twój organizm. Wraz z rosnącą ilością czasu spędzanego przed ekranem i rozwojem technologii, która robi za nas tak wiele w naszym codziennym życiu, wielu dorosłych spędza przeważającą część swojego czasu w pozycji siedzącej.

Brak aktywności fizycznej jest obecnie czwartym wiodącym czynnikiem ryzyka śmierci na świecie.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, brak aktywności fizycznej odpowiada za 6% zgonów na świecie, powodując choroby serca, udar, cukrzycę i nowotwory. Brytyjskie czasopismo medyczne szacuje to na 5,3 miliona możliwych do uniknięcia zgonów na świecie każdego roku. Aby umieścić to w kontekście, rak płuc powoduje 1,6 mln (2,9%) zgonów rocznie, a HIV powoduje 1,5 mln (2,7%) zgonów rocznie, a są to dwa zabójstwa, o których często słyszymy. W efekcie siedzenie jest dla nas gorsze niż palenie papierosów. Statystyki są oszałamiające!

Jak dużo ćwiczeń potrzebujemy, aby zrównoważyć negatywny wpływ siedzenia na nasze zdrowie?

Nawet przy 1-1,25 godziny dziennie (7-8,75 godzin tygodniowo) umiarkowanej lub energicznej aktywności, nadal jesteśmy narażeni na ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych, takich jak bóle dolnej części pleców, problemy z postawą, zanik mięśni i cukrzyca. Nasze ciała są stworzone do ruchu i rozwijają się dzięki aktywności.

Eksperci wyjaśniają, że powinniśmy dążyć do tego, by siedzieć tylko przez 4 godziny dziennie.

Wyobrażenie sobie tego wydaje się nieco przytłaczające, prawda? Istnieją jednak bardzo proste sposoby, aby wprowadzić więcej ruchu do swojego dnia, wprowadzając stopniowe zmiany w miarę przyzwyczajania się do większej aktywności. To właśnie skumulowany efekt siedzenia przez wiele godzin, który musimy przerwać ruchem, aby uniknąć zagrożeń dla zdrowia.

Ruszajmy się!

Co możemy zrobić, aby być bardziej aktywnym?

- Stać, gdy dojeżdżamy do pracy pociągiem.
- Rób częste przerwy na ruch, spacerując po biurze co ½ godziny.
- Podczas rozmów telefonicznych wstań i maszeruj w miejscu, spaceruj, rób przysiady lub rozciąganie.
- Wstań i porozmawiaj ze współpracownikiem, zamiast wysyłać e-mail.
- Zainwestuj w biurko stojące, które pozwala podnieść platformę roboczą, dzięki czemu możesz stać przez pewien czas w ciągu dnia (dowiedz się więcej o zaletach biurka stojącego).

Musimy przemyśleć, jak żyjemy i pracujemy, a małe zmiany robią więcej, aby odwrócić negatywny wpływ siedzenia, niż spędzanie 30 minut na siłowni. Więc, co zrobisz, aby się poruszać? Każdy mały kawałek się liczy!

Aby uzyskać więcej wskazówek na temat podejmowania aktywności w ciągu dnia, sprawdź "Epidemię siedzenia" Daniela Angelini.