Dlaczego nie chudnę mimo stosowania diety?

Udostępnij

Dostaję wiele wiadomości z pytaniem, dlaczego nie mogę schudnąć, skoro dobrze się odżywiam. Nie wiem, co odpowiedzieć. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy jest inny i trudno jest wskazać przyczynę nie znając diety, wyników badań, listy leków. To jest sprawa indywidualna. Musisz po prostu szukać aż do momentu znalezienia przyczyny. Dzisiejszy post może pomóc Ci w zidentyfikowaniu przyczyny. Zajmę się jednak tylko najczęstszymi przyczynami.

Nieświadomie jesz za dużo

Dlatego właśnie od tego postanowiłam zacząć. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z odchudzaniem. Okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach. Może Ci się wydawać, że jesz tyle jedzenia ile powinnaś, albo tyle co ptaszek. Zapominasz o dodaniu kalorii słodząc kawę, smarując chleb masłem, czy smarując olejem smażone mięso. Nie są to wielkie ilości, ale kiedy je zsumujesz, mogą się złożyć na zaskakującą ilość kalorii. Łatwo zauważyć, jak wiele słodzonych herbat i kaw spożywamy każdego dnia, często z mlekiem lub śmietanką. Podobnie jest ze smażeniem na oleju - usuwając tłuszcz "na oko", możemy zwiększyć kaloryczność potrawy o kilkaset kalorii.

Błędem jest również nieuwzględnianie w obliczeniach napojów. Butelka wody smakowej może mieć 285 kcal, czyli tyle samo co mniejszy posiłek. O alkoholu chyba nie muszę wspominać. To samo dotyczy zdrowych produktów (lub produktów, które twierdzą, że są zdrowe, jak np. większość jogurtów owocowych). Powinny być one uwzględniane przy obliczaniu kalorii. Proste sałatki mogą szybko stać się bombami kalorycznymi, jeśli towarzyszą im orzechy, nasiona lub inne sosy. Pamiętaj, że łyżka to nie to samo co łyżeczka. Bezpieczniej jest użyć wagi kuchennej do wskazania wyniku, szczególnie w przypadku produktów o dużej gęstości energetycznej, takich jak majonez, cukier czy oleje.

 • 1 łyżeczka cukru (5 g) - 20 Kcal
 • 1 łyżeczka miodu (12 g) - 39 Kcal
 • 1 porcja śmietanki do kawy 10% (10g) - 12kcal
 • 1 łyżeczka masła (5g) - 36 Kcal
 • 1 łyżka majonezu (25g) - 166kcal
 • 1 łyżka sosu tatarskiego (20g) - 79 kcal
 • 1 łyżka oleju (10g) - 88 kcal
 • 1 szklanka wody smakowej (250ml) - 47,5kcal
 • 1 filiżanka cappuccino (115 g) - 55 kcal
 • Jogurt z suszonych śliwek (195 g) - 150 kcal
 • Puszka zwykłej Coca-Coli (330g) - 139kcal
 • Coca-Cola Life (330g) - 89 kcal

Porady? Zapisuj wszystko, co jesz w ciągu dnia. Szybko wyciągniesz wnioski i zidentyfikujesz obszary, które wymagają poprawy.

Jesz za mało

Duży deficyt kaloryczny może powodować utratę wagi tak samo jak nadmiar kalorii. Wskaźnik podstawowej przemiany materii, znany również jako "Body Mass Index", to minimum, które powinieneś mieć, aby schudnąć. Musisz mieć energię potrzebną do podtrzymania procesów życiowych (możesz obliczyć swój wskaźnik PM za pomocą tego kalkulatora). Dlaczego? Dlaczego? Ciągły deficyt kaloryczny może prowadzić do wyszczuplenia ciała.

Co możesz zrobić, aby temu zaradzić? Po pierwsze, unikaj głodówek i diet cud. Ilość spożywanych kalorii powinnaś dostosować do swojego wieku, wzrostu, wagi i poziomu aktywności fizycznej. Musisz jeść, aby schudnąć, paradoksalnie. Nie można bać się jedzenia, trzeba się nim po prostu cieszyć.

Dokonałaś złego wyboru w swoim menu odchudzającym

Możliwe jest, że masz nieodpowiednie spożycie kalorii lub niewłaściwą ilość składników odżywczych (np. Możesz podjadać, ponieważ masz zmniejszone spożycie tłuszczu lub zbyt mało posiłków. Rozwiązanie? Znajdź wykwalifikowanego dietetyka, który zna się na tym, co robi.

Zbyt często pozwalasz sobie na błądzenie.

Wierzę, że wszystko jest dla ludzi. Nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu sięgamy po zdrowe nawyki. To sprawi, że nie popadniemy w obsesję i pomoże nam utrzymać zdrowe nawyki. Ważne jest, aby znaleźć zdrowe i smaczne kompromisy (np. można zrobić domową pizzę na razowym spodzie, ale nie zawsze jest to możliwe). Kluczowym słowem jest tu "okazjonalnie". Pizza z przyjaciółmi raz w miesiącu, lampka wina czy kawałek czekolady są dopuszczalne, o ile nie stają się regularnym nawykiem. Zbadaj swoje sumienie i sprawdź, ile posiłków, które jesz każdego tygodnia, jest zdrowych, a ile to "małe grzeszki".

Musisz sprawdzić, ile masz kilogramów

Możliwe jest zrzucenie tłuszczu i nabranie tkanki mięśniowej. Użyj taśmy mierniczej, aby zmierzyć swój obwód. Analizator składu ciała to dodatkowe narzędzie, które nie daje Ci pełnego obrazu proporcji tłuszczu, wody i mięśni w Twoim ciele. Ponieważ nie wiemy, jaka jest rzeczywista zawartość naszego ciała, sugerowanie, że funtów jest wystarczająco dużo może być mylące. Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz (dokładnie rzecz ujmując, jeden kilogram to mniej niż jeden kilogram tłuszczu), dlatego można przytyć więcej, mając szczuplejszą sylwetkę.

Starasz się...za bardzo

Postawiłaś sobie wzniosły cel (np. Postawiłaś sobie za cel schudnąć 15 kg w ciągu miesiąca i jesteś zdeterminowana, aby go osiągnąć. Szybko się zniechęcasz i skupiasz się na swoich porażkach, zamiast na sukcesach. Czujesz się winna, co może zniweczyć wszystkie Twoje wysiłki. Jeśli przyjmiesz podejście "wszystko albo nic" do odchudzania, istnieje większe prawdopodobieństwo, że poddasz się po pierwszej większej lub mniejszej porażce.

Pamiętaj, że zdrowe, zrównoważone podejście do życia jest tak samo ważne jak zdrowa dieta i regularne ćwiczenia.

Moja rada jest taka, aby nie skakać do słońca z łopatą z nieba. Możesz schudnąć powoli, jeśli będziesz pamiętać o korzyściach zdrowotnych płynących ze zdrowego stylu życia. Nie staraj się być idealna i nie trać serca, jeśli "zgrzeszysz". To normalne, że masz chwile słabości. Staraj się jak najlepiej. Nawet jeśli utrata wagi nie będzie tak szybka, jak byś chciała, to i tak skorzystasz ze zdrowych nawyków, które poprawią Twoją energię i samopoczucie. To już całkiem sporo.