Jak poradzić sobie z uzależnieniem od słodyczy?

Udostępnij

Szał na odstawienie słodyczy zawsze w nowym roku osiąga swoje apogeum. W Internecie aż roi się od haseł typu "cukrowy detoks", "miesiąc bez słodyczy", "w 2018 roku nie będę jadł słodyczy". Jednak, pokonanie uzależnienia nie jest łatwe. Nie jest to takie proste, jak się wydaje. Jest to możliwe, ale nie niemożliwe. Każdy, kto ma odpowiednie nastawienie, może wytrwać w tym postanowieniu. W dzisiejszym wpisie dowiesz się jak pokonać uzależnienie od słodyczy i czy możliwe jest rzucenie nałogu.

KROK 1

Ponieważ odgrywają one najbardziej kluczową rolę w tym procesie, celowo zaczęłam od aspektów psychologicznych. By cały proces zakończył się sukcesem, musisz najpierw zmienić swój sposób myślenia i podejście. Znajdź powód, dla którego podjadasz. Istnieje wiele powodów, dla których jemy.

 • Jesteśmy głodni
 • Ponieważ jesteśmy znudzeni
 • Jemy, aby złagodzić stres i smutek
 • ponieważ jesteśmy szczęśliwi
 • Chcemy się czymś nagrodzić.
 • Bo lubimy kawę z czymś innym
 • Bo ktoś inny je
 • Bo coś po prostu tam jest i kusi

O wiele łatwiej będzie znaleźć przyczynę problemu. Nie traktuj jedzenia jako nagrody lub lekarstwa na nudę. Nie powinieneś jeść, kiedy jesteś zestresowany. Znajdź inny sposób na rozładowanie napięcia. Chcesz się nagrodzić za produktywny dzień? Możesz obejrzeć swój ulubiony serial. Jest ci smutno? Porozmawiaj z kimś. Czujesz się znudzony? Znajdź sobie jakieś hobby.

Po drugie, zastanów się, dlaczego chcesz ograniczyć słodycze.

Możliwe (dobre) powody

 • Mam nadwagę lub dbam o swoje zdrowie.

Możliwe (złe) powody

 • Bo to jest modne
 • Bo komuś z moich bliskich by się spodobało

Rób to, bo zależy Ci na swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu. To najlepsza motywacja, która przyniesie Ci trwałe efekty.

Po trzecie, zmień swoje nastawienie. Kluczowe jest zajęcie się swoją psychiką i uświadomienie sobie swojego uzależnienia. Ważne jest, abyś zrozumiał, dlaczego robisz to, co robisz. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że jesteś odpowiedzialny za swoje działania. Nic nie dzieje się automatycznie i że potrzeba wysiłku, aby uczynić rzeczy wartościowymi. Jeśli nie weźmiesz odpowiedzialności za swoje myśli i zachowanie, nie będziesz w stanie kontrolować swoich zachcianek związanych z cukrem. Masz moc, aby zjeść tyle czekolady, ile chcesz.

Pozytywne nastawienie jest kluczem do sukcesu. Sukces nie zaczyna się od słów "jestem pewna, że mi się nie uda". Nie użalaj się nad sobą. Nie postrzegaj tego jako karę. Zamiast tego postrzegaj to jako okazję do pozytywnych zmian. Trudno jest pokonać uzależnienie od słodyczy. Nie oznacza to jednak, że będziesz żyć bez przyjemności. Musisz określić, co się zmieni, gdy osiągniesz swój cel. Na przykład, poprawią się moje wyniki badań. Będę się lepiej czuć. Schudnę. Będę miał bardziej promienną cerę. Będę otwarty na nowe, ekscytujące smaki.

Po czwarte, bądź gotowa na porażkę. Tak, to prawda. Porażka jest częścią sukcesu. Można ponieść porażkę, nieważne jak dużą czy małą, ale w niczym nie przekreśla ona wcześniejszych sukcesów i możliwości osiągnięcia celu. Jest to, wbrew pozorom, wydarzenie pozytywne. Dlaczego? Ponieważ każda porażka uczy nas czegoś, co pozwala nam wyciągnąć wnioski.

Zamień słowo porażka na doświadczenie

Nie udało się. To się zdarza. To się zdarza. Zastanów się, co poszło nie tak, jak możesz tego uniknąć w przyszłości, a potem rób dalej swoje. Sukces osiągniesz szybciej niż myślisz.

Sukces jest zdeterminowany

KROK 2

Teraz czas na szczegóły. Zastanów się nad przedmiotem, który chciałbyś kupić dla siebie. Może to być coś małego jak kosmetyki czy książka, albo coś większego jak telefon czy wakacje. Zamiast kupować batonika za każdym razem, gdy najdzie Cię ochota na coś słodkiego, zapisz równowartość tej kwoty w skarbonce. Następnie przez tydzień lub miesiąc możesz liczyć zaoszczędzone pieniądze i cieszyć się nowym zakupem. Ten pomysł jest prosty i błyskotliwy, a przy tym niesamowicie skuteczny.

KROK 3

To rozwiązanie sprawdza się w moim przypadku. Nie lubię drastycznych kroków. Nie trzymaj w domu czekoladek na deszczową noc. To znacząco powiększa szansę na powrót do nałogu. Będziesz mniej skłonny do ulegania pokusie, jeśli ich dostępność będzie mniejsza. Zawsze zabieraj ze sobą listę zakupów i nie zapominaj o szufladzie na wstydliwe rzeczy. Może się okazać, że po początkowej fazie będziesz w stanie nawet przejść obok nich obojętnie.

KROK 4

To jest 2-tygodniowe odstawienie wszystkich słodyczy, w tym domowych zamienników i bardzo przesłodzonych owoców (banany. winogrona. pomarańcze. słodkie jabłka. gruszki. śliwki. figi. daktyle. W tym okresie spada nasza tolerancja na słodycze. Coś, co kiedyś było pyszne, może nagle stać się za słodkie. 14 dni to wystarczająco dużo. Nie ciągnij za sznurki, bo uzyskasz odwrotny efekt. Będzie ciężko, ale musisz zacisnąć zęby. Po 14 dniach będzie coraz łatwiej.

KROK 5

Chociaż słodycze niekoniecznie są złe, glukoza jest niezbędna do funkcjonowania mózgu. Nie zapominajmy, iż czekolada to dobra rzecz. Zamiast tego wierzę w mądre, świadome wybory żywieniowe. Pamiętaj, że zrównoważona dieta obejmuje nie tylko jej korzyści zdrowotne, ale także smakowe. W dłuższej perspektywie, działania o sumie zerowej nie mają sensu. Zamiast popadać w skrajności i na zawsze rezygnować z jabłek i bananów, (! Zamiast popadać w skrajności i na zawsze rezygnować nawet z bananów i jabłek, po prostu poszukaj substytutów. Substytuty powinny być pożywne, a nie puste kalorie. Jest to łatwe w użyciu i przyjemne. Dzięki internetowi i blogom łatwo jest włączyć do diety domowe słodycze.

Łatwość spożywania słodyczy jest jednym z powodów, dla których po nie sięgamy. Nie trzeba wiele wysiłku, aby delektować się batonikiem czy kawałkiem czekolady. Zrobienie domowych słodkości wymaga poświęcenia przynajmniej kilku chwil na ich przygotowanie. Ten (niewielki, ale jednak znaczący) wysiłek pomoże nam jeść mniej słodyczy. Lenistwo może być dobrą rzeczą.

Stopniowo będziesz w stanie zastąpić nimi 1-2 posiłki dziennie w ramach drugiego śniadania lub podwieczorku. Pod warunkiem, że będą one pożyteczne. Mogą to być:

 • owocowe smoothie,
 • kulki z orzechów i daktyli
 • krem czekoladowy z awokado i banana,
 • Domowe ciasto na bazie fasoli.
 • Budyń jagodowy
 • Ciasto jagodowe z owocami
 • raffaello jagodowe
 • piernik z ciecierzycy

I odwrotnie, osoby, które rzadziej sięgają po produkty o mniejszej zawartości witamin i składników mineralnych, chętniej wybierają słodycze bez owoców, warzyw, orzechów czy kasz.