THR1VE w prasie: 3 proste sposoby, aby jeść swoją drogę do lepszego trawienia

Udostępnij

Dietetyk THR1VE, Shannon Young, podzieliła się z Fitness in the City swoimi radami, jak złagodzić problemy z brzuszkiem i pozbyć się wzdęć.

Jeśli chodzi o trawienie, to w grę wchodzi tak wiele czynników. Dobre trawienie to nie tylko rodzaj spożywanych pokarmów, ale również to, kiedy i jak je spożywasz. Zawsze sugeruję poświęcenie czasu na zanotowanie, jak się czujesz po posiłku i czy to się zmienia - to będzie naprawdę dobry przewodnik. Te cztery porady i wskazówki mogą pomóc ci w drodze do lepszego trawienia i zmniejszyć wzdęcia po posiłku. Oczywiście, jeśli regularnie odczuwasz dyskomfort, zawsze warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Żuj, żuj, żuj!

Wydaje się to proste, ale większość z nas nie przeżuwa wystarczająco dużo pokarmu przed połknięciem. Rozdrobnienie pokarmu na mniejsze cząstki, zanim trafi on do żołądka, jest niezbędne, ale często pomijane. Rozdrabnianie pokarmu jest pierwszą fazą trawienia, jeśli pominiesz ten krok, oznacza to, że Twój żołądek musi pracować dwa razy ciężej. Kiedy jedzenie trafia do żołądka, obecność śliny pobudza żołądek do produkcji kwasu i własnych enzymów trawiennych. Im więcej żujesz, tym więcej śliny będzie w nim obecne - dzięki temu redukujesz gazy i wzdęcia. Proste, prawda!

Zmień swoje nawyki żywieniowe

Czy masz tendencję do spożywania posiłków przy biurku lub w biegu? To może mieć duży wpływ na Twoje trawienie. Twój mózg i układ trawienny są ze sobą powiązane, więc stresowanie się terminem lub jedzenie śniadania w porannym ruchu przyczyni się do zaburzeń trawienia. Jedzenie w zrelaksowanym otoczeniu, wolnym od rozproszenia uwagi, pozwoli Ci być bardziej obecnym przy tym procesie. Pomoże Ci to jeść wolniej i z rozmysłem. Oznacza to również, że Twój organizm będzie miał szansę przygotować się na jedzenie, które jest w drodze. Podczas gdy większość z nas nie zastanawia się nad tym, jest to w rzeczywistości ogromny proces wewnętrzny.

Spożywaj prawdziwą żywność

Jest tak wiele powodów, aby faworyzować dietę opartą na całych owocach nad tą złożoną z przetworzonej żywności. Jednym z głównych jest twoje trawienie. Cała żywność zawiera zazwyczaj większy procent błonnika, który pomaga w prawidłowym trawieniu. Ponadto, spożywanie gęstych i odżywczych pokarmów zapewni Twojemu układowi pokarmowemu wsparcie, którego potrzebuje. Dla kontrastu, przetworzona żywność stwarza wiele problemów. Często zawierają one toksyny, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zaparć i biegunek, a także innych niekorzystnych objawów trawiennych. Żywność o wysokiej zawartości cukru i sztucznych barwników, aromatów i konserwantów może być szczególnie szkodliwa dla jelit. Ograniczenie tej przetworzonej żywności pomoże złagodzić ten stan zapalny.

Mądrze nawadniaj organizm

Bez wody, twoje funkcje trawienne będą cierpieć. Woda odgrywa ważną rolę w trawieniu pokarmów stałych, jak również we wchłanianiu składników odżywczych. Odwodnienie może również prowadzić do "cofania się" rzeczy w jelitach, co oczywiście nie jest przyjemnym uczuciem. Jednak naprawdę ważne jest, aby rozważyć czas, w którym pijesz wodę. Staraj się unikać płynów na pół godziny przed i po posiłkach. Nie chcesz rozcieńczać kwasów żołądkowych, które pracują, aby rozbić jedzenie, w przeciwnym razie twoje trawienie będzie cierpieć. Jest to naprawdę powszechny błąd i łatwy do uniknięcia. Poza tymi oknami żywieniowymi, pij w górę!

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na Fitness In The City - możesz przeczytać oryginalny artykuł tutaj.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz