BEZ GLUTENU, BEZ GMO, BEZ NABIAŁU? NIE BĄDŹ GŁUPI!

Udostępnij


Producenci żywności często korzystają z naszej niewiedzy. Dajemy sobie wmówić, że jeśli usuniemy z naszej diety któryś lub nawet wszystkie składniki (gluten/mleko/gmo/wstaw dowolny "szkodliwy" składnik), to nagle staniemy się nie tylko lżejsi o kilka kilogramów, ale i zdrowsi. Jakby to była magia. Nie ma znaczenia, jak powstał produkt bezglutenowy - brak glutenu czyni go super zdrowym. To nie jest właściwy sposób patrzenia na sprawy. Na dietę i korzyści prozdrowotne, jakie oferuje, patrzymy holistycznie, a nie tylko na jeden czy dwa składniki. Uważaj, aby nie wpaść w pułapkę jedzenia "zdrowej" żywności. Zamiast tego przyjrzyj się, jak przyciągają nas popularne slogany, które sugerują, że dany produkt jest lepszy od swojego tradycyjnego odpowiednika.

JAJKA BEZ GMO

Ten wpis zrodził się z czystego absurdu. Powtórzę to, co napisałam na swoim fanpage'u. Kto jeszcze tego nie lubi, niech szybko po to sięgnie. Nie płaćcie za dużo za jajko bez GMO. Jest to chwyt marketingowy oparty na strachu przed żywnością zmienioną genetycznie. DNA żywności GMO może być całkowicie wchłonięte przez przewód pokarmowy. Nie ma znaczenia, czym karmione były kury - wszystkie jajka mogą być wolne od GMO.

PŁATKI KUKURYDZIANE BEZ GLUTENU

Kukurydza nie zawiera glutenu. Gluten może znaleźć się w płatkach dopiero podczas produkcji (zanieczyszczenie z innego produktu na tym samym taśmociągu lub w wyniku dodania substancji zawierającej gluten, np. słodzenie słodem jęczmiennym To tylko przykład. Podobnie jest z bezglutenowymi galaretkami owocowymi i wieloma innymi produktami. Osoba uczulona na gluten (np. na celiakię) lub osoba z nietolerancją glutenu (np. Większość społeczeństwa nie musi się tym przejmować i często przepłaca. Jesteśmy uczeni, że gluten jest niebezpieczny dla każdego, nawet w śladowych ilościach. Jest to nieprawda. Nie zapominajmy, że przetworzona żywność bezglutenowa nie zawsze jest zdrowa.

KRÓWKI BEZ MLEKA KROWIEGO

Produkty bezmleczne są uzasadnione, spójrzmy prawdzie w oczy. Jest część społeczeństwa, której to mleko faktycznie szkodzi (np. osoby uczulone na białka mleka krowiego). Jest to tylko niewielka część społeczeństwa, a nie cała populacja. Są ludzie, którzy nie mogą jeść pomarańczy. Czy to znaczy, że te owoce są szkodliwe dla wszystkich? Większość ludzi może pić mleko bez żadnych problemów zdrowotnych. Możliwe jest jednak występowanie nietolerancji laktozy w pewnych ilościach. Codzienna dieta zawierająca produkty mleczne, zwłaszcza fermentowane, jest wysoce zalecana. Kiedy ulegamy wpływowi fałszywych informacji i usuwamy mleko z naszej codziennej diety, zastępujemy je roślinnymi alternatywami, które mogą nie być tak zdrowe (nie ignoruję aspektów etycznych). Ja ostatnio zrobiłam karierę wegańskich, bezmlecznych krówek z mlekiem kokosowym. Nie ma nic złego w robieniu wegańskich krówek, ani w wykluczeniu mleka krowiego ze swojej diety. Jest to jednak dość drogie w cenie około 10 zł. Jeśli ktoś uważa, że taki produkt będzie lepszy od tradycyjnych krówek mlecznych to jest w błędzie i niepotrzebnie wyda 2x tyle. Dlaczego? Spójrzcie na skład.

Składniki na wegańskie krówki z mleka kokosowego

Cukier kokosowy* i mleko kokosowe w proszku*, a także syrop ryżowy*, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu 5,1%* i białko słonecznikowe*. Dostępny jest również błonnik rozpuszczalny z akacji.

Cukier znajduje się na pierwszym miejscu mieszanki. Z punktu widzenia zdrowia nie ma znaczenia, jakiego rodzaju jest to cukier. Może on powodować te same szkody, co zwykły cukier, tyle że w nadmiarze. Możesz również zastąpić mleko krowie mlekiem kokosowym. Oba mają swoje zalety i wady, ale mleko kokosowe, podobnie jak olej kokosowy, jest bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Powinniśmy jednak starać się ograniczyć ich spożycie w naszej codziennej diecie. Wszystko jest kwestią odpowiednich ilości. Jeśli uwielbiasz krówki, ale nie stosujesz diety wegańskiej lub masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, nie przepłacaj za krówki bez nabiału. Są to zdrowe słodycze, którym możesz oddawać się bez końca, ale nie daj się zwieść.

OLEJ/"MASŁO" ROŚLINNE BEZ CHOLESTEROLU

Kolejny błąd. Cholesterol znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Nie ma możliwości znalezienia go w tłuszczu roślinnym.

WODA DIETETYCZNA

Ostatnią wskazówką jest woda dietetyczna. Chodzi przede wszystkim o brak kalorii. To jest tak absurdalne, że nie wiem jak to skomentować.

Aby pokazać Wam łatwy do naśladowania trend, wybrałam kilka produktów. Nie wierzcie we wszystko, co podają Wam media. Uwielbiają one szerzyć teorie spiskowe, fałszywe lub przesadzone informacje, a my musimy uważać, by nie przyjmować ich ślepo. Nawet czysta woda może być niebezpieczna. Wszystko zależy od indywidualnych cech i dawki danej substancji. Nie wierz w bzdury o tym, że gluten szkodzi (każdemu), picie nabiału sprawi, że będziesz chory, GMO sprawi, że będziesz chory itd. Twoja dieta w końcu będzie oparta na wodzie, energii słonecznej, a nie na glutenie.